Zdarzają się przypadki, kiedy wysłanie pacjenta do szpitala to już konieczność. Nieważne, czy chodzi o leczenie, czy wykonanie niezbędnych badań – niezbędne jest skierowanie do szpitala. Kto wystawia i ile jest ważne skierowanie do szpitala? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.
Kto wystawia skierowanie do szpitala?
Zanim przejdę do tego, kto wystawia skierowanie do szpitala, wyjaśnię podstawę prawną jego wystawiania. Nie jest tak, że obowiązek wydawania (czy też posiadania) skierowania wziął się znikąd. Nasz ustawodawca zadbał o to, żeby znalazło się to w odpowiedniej regulacji – w tym przypadku w art. 58 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przepis ten mówi:
„Świadczeniobiorca ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza, lekarza dentysty lub felczera, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne”.
Skierowanie do szpitala może być zatem wystawione przez:
- lekarza lub lekarza specjalistę (w tym nawet dentystę!) działającego na podstawie kontraktu z NFZ;
- lekarza przyjmującego w gabinecie prywatnym;
- felczera
– jeżeli cel leczenie nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne*.
*leczenie ambulatoryjne – takie leczenie, w trakcie którego nie musisz przebywać przez całą dobę w szpitalu, przychodzisz jedynie na umówione badania.
Ile jest ważne skierowanie do szpitala?
Zdarza się, że po otrzymaniu skierowania pacjent nie wie, ile jest ono ważne. Nie jest to ściśle określone w przepisach. Przyjmuje się, że skierowanie do szpitala jest ważne bezterminowo lub dopóki nie ustanie przyczyna jego wystawienia. Każdorazowo to lekarz zdecyduje, czy przyczyna ta ustała, czy nie. Taką też informację znajdziecie na oficjalnych stronach rządowych, jak np. stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Skierowanie traci ważność w momencie jego realizacji.
Co musi zawierać skierowanie do szpitala?
Są elementy, które obowiązkowo powinny się znaleźć w skierowaniu do szpitala. Skierowanie powinno zawierać następujące dane:
- datę wystawienia;
- imię i nazwisko pacjenta, któremu wystawia się skierowanie;
- imię i nazwisko osoby wystawiającej skierowanie;
- pieczątkę z nazwą oraz adresem świadczeniodawcy (czyli podmiotu wystawiającego skierowanie) – w przypadku elektronicznego skierowania nie jest potrzebna pieczątka;
- identyfikator pracownika medycznego (numer PWZ – prawa wykonywania zawodu – lub w przypadku jego braku numer PESEL);
- typ skierowania;
- informację „przypadek pilny”, jeżeli dotyczy;
- numer telefonu do świadczeniodawcy wystawiającego skierowanie;
- oznaczenie rodzaju podmiotu, do którego pacjent jest kierowany;
- ewentualnie wskazanie miejsca realizacji skierowania.
Zazwyczaj na skierowaniu znajdzie się również rozpoznanie (ewentualnie dodatkowe informacje o przyczynach wystawienia skierowania) oraz specjalizacja lekarza obok jego nazwiska.
Poza wskazanymi powyżej danymi w elektronicznym skierowaniu do szpitala powinien się znaleźć wygenerowany:
- 44 cyfrowy numer (umożliwia dostęp do skierowania, tzw. klucz dostępu do skierowania);
- 4 cyfrowy numer (umożliwia dostęp do skierowania w połączeniu z identyfikatorem pacjenta, tzw. kod dostępu*).
*Kod dostępu to kod, który dostaje pacjent SMS-em lub w wiadomości e-mail. Aby zrealizować skierowanie, pacjent przy zapisie podaje kod dostępu oraz swój numer PESEL.
Jak wystawiane jest skierowanie do szpitala?
Skierowanie jest wystawiane w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej. Od 8 stycznia 2021 roku skierowania są wystawiane co do zasady elektronicznie. Są jednak przypadki, w których skierowania nadal są wydawane w formie papierowej (np. skierowanie do szpitala psychiatrycznego).
Jeżeli skierowanie jest wystawiane w postaci elektronicznej, zastosowanie znajdzie System Informacji Medycznej (SIM). SIM jest system teleinformatycznym służącym do przetwarzania danych dotyczących udzielonych lub planowanych świadczeń opieki zdrowotnej. Regulacje dotyczące SIM-u znajdziemy w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Skierowania, które powinny być wystawione w formie elektronicznej, mogą być wydane w formie papierowej, jeżeli:
- brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego (SIM);
- skierowanie jest wystawiane dla osoby o nieustalonej tożsamości;
- skierowanie wystawiane jest przez lekarza, który jest obywatelem państwa członkowskiego UE i posiada PWZ w innym niż Polska państwie członkowskim UE (to samo tyczy się pielęgniarek i położnych).
Są to jednak wyjątki od reguły i nie zdarzają się zbyt często.
Skierowanie do szpitala - druk / wzór
Od stycznia 2021 roku większość skierowań jest wystawianych drogą elektroniczną w systemie SIM. Lekarz wypełnia obowiązkowe dane i generuje skierowanie. Skierowania, które są wystawiane pisemnie, również mogą być uzupełnione elektronicznie. W tym wypadku trzeba je jednak wydrukować, przybić pieczątkę i podpisać. Papierowe skierowanie pacjent powinien przedstawić w podmiocie, w którym je realizuje.
Starsze wzory (druki) skierowań można znaleźć jeszcze na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Mam nadzieję, że ten wpis Ci się przydał i rozjaśnił nieco kwestię skierowań do szpitala. Zapoznaj się również z innymi artykułami na blogu:
Telemedycyna – zagadnienia dla członków personelu medycznego i pacjentów
Recepta – kto może ją wystawić?